Loading Downloads
26Episodes
Education

Podcastová verzia vzdelávacieho kanálu Dejepis Inak

Episodes

Asi všetci vieme, že ženy nosia podprsenky. Avšak vieme aj aké dôvody stoja za ich vznikom? Možno Vás prekvapí ak zistíte, že to bola aj prvá svetová vojna.

Play Now

Príchod nového človeka na tento svet je pre mnohých ľudí najkrajším momentom v živote. V súčasnosti máme k dispozícii modernú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Pôrod je však pre rodičku aj v dnešnej dobe náročnou a niekedy nebezpečnou úlohou. Tak ako sa s tým ženy vysporiadali v minulosti?

Play Now

Ľudia by nemali mať deti, pretože to je zlé. Takto je definovaný antinatalizmus. Poďte sa so mnou dnes pozrieť na to, prečo NEMAŤ deti a aké argumenty predkladá tento filozofický smer.

Play Now

Vianoce sú už pomaly tu a tento december sa rozdá neskutočne veľa darčekov. Ak ste už aj vy začali rozmýšľať nad tým, čo dať svoji blízkym "pod stromček", je možno na čase zamyslieť sa nad pravou hodnotou Vianoc a tak trochu si zafilozofovať.

Play Now

Čoho sa vo svojom živote bojíte najviac? Výšok? Zubára? Pavúkov? A čo taká smrť? Predstava nekonečnej ničoty a vlastnej neexistencie dokáže určite navodiť hrôzostrašné pocity. Mnohí filozofi však boli toho názoru, že smrť nie je niečo čoho by sme sa mali báť.

Play Now

V našej kultúre si nadmerné ochlpenie väčšinou spájame so všetkým nepríťažlivým, s nedostatkom hygieny a starostlivosti o seba. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo to tak je? Prečo si ženy holia nohy a podpazušie? A kedy sme uverili tomu, že všetko hodvábne hladučké je pôvabnejšie než naša prirodzenosť? Ako a kedy začala táto móda? To všetko sa dozviete v dnešnom videu :)

Play Now

Približne tretina svetovej populácie jazdí na ľavej strane. A krajiny ktorých sa to týka, sú väčšinou bývalé britské kolónie. Tento príbeh začal ešte dávno pred prvými autami a preto ak chceme zistiť, prečo sa dnes v niektorých krajinách jazdí vpravo a v iných zase vľavo, musíme nazrieť do histórie.

Play Now

Ako sa bežný volič rozhoduje komu dať svoj hlas? A aké sú tri najhlavnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú ako budete hlasovať vo voľbách?

Play Now

Prasa popravené za vraždu, kohút obžalovaný z vypomáhania čarodejníctvu a potkany, ktoré sa opakovane odmietli dostaviť pred súd. Znie to šialene? V stredoveku sa váha zákona mohla preniesť nielen na ľudí, ale aj na zvieratá. Poďme sa dnes spoločne pozrieť na časy, kedy sa v Európe voči zvieratám praktikovali hanebné a do určitej miery iracionálne činy.

Play Now

Ako môže slovo - jednoduchý zvuk alebo množina znakov na papieri - vôbec niečo znamenať? Poďme sa dnes spoločne pozrieť na filozofiu Ludwiga Wittgensteina.

Play Now

Load more