Loading Downloads
118Episodes
Education

Podcastová verzia vzdelávacieho kanálu Dejepis Inak

Episodes

Ktorí sú tí najhorší pápeži v dejinách? A čím nelichotivým sa zapísali do historických kníh? To sa dozviete v dnešnom podcaste!

Play Now

Pápež je hlavou katolíckej cirkvi a od roku 1929 je aj hlavou najmenšieho zvrchovaného štátu na svete - Vatikánu. Pápežský úrad však nie je bežným zamestnaním, ale doslova povolaním. Tak, ako sa stať pápežom a prečo ho vlastne máme?

Play Now

V dnešnom podcaste sa budeme rozprávať o najväčšej ozbrojenej akcii v Európe od konca druhej svetovej vojny. O operácii Dunaj alebo teda o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Rovnako si vysvetlíme, čo znamenal socializmus s ľudskou tvárou, slovné spojenie pražská jar a ako vyzerala bratská pomoc z pohľadu dobových snímkov.

Play Now

Vo videu si na príkladoch Anglo-afgánskej, sovietsko-afgánskej vojny a americkej invázie z roku 2001 ukážeme, prečo sa Afganistanu zvykne hovoriť cintorín impérii. Povieme si kto sú Mudžahidíni, kto je Taliban a čo sa to v súčasnosti vlastne deje?

Play Now

Sophie a Hans sa stali ikonickými postavami dejín Európy a ich príbeh je mimoriadne odvážny a dôležitý. Tento rok v máji bolo dokonca 100. výročie narodenín Sophie Scholl, ktorá sa spolu so svojim bratom Hansom a skupinou Weisse Rose postavila nacizmu a napokon za to zaplatili životom.

Play Now

Žijeme v akejsi jari vesmíru alebo sme na samotnom vrchole? Sme na pokraji budovania lepšieho života, ktorý je udržateľný pre mnoho generácii a na mnohé stáročia alebo budeme my, naše deti a vnúčatá, žiť v akomsi degradovanom svete? To, ako sa mení naša klíma, ako ľudia ovplyvňujú podnebie, ako to
všetko vieme vďaka histórii a čo to znamená pre našu budúcnosť si povieme v dnešnom
špeciálnom vydaní podcastu, ktorý vznikol v spolupráci so ZSE a ich Zelenými nápadmi.

Play Now

V roku 1933 sa pod nacistickou totalitou ocitli široké vrstvy nemeckého obyvateľstva. Aký bol ich každodenný život? Pre koho to bola nočná mora a pre koho sa naopak nič nezmenilo? Vo štvrtom dieli krátkej minisérie, Život pod hákovým krížom, sa pozrieme na úlohu žien a rodiny. Aký význam mali pre režim, čo mali dovolené, čo zakázané a ako veľmi emancipované a slobodné mohli byť?

Play Now

Olympijské hry v roku 1896 boli prvými medzinárodne rotujúcimi hrami, ktoré sa mali konať každé štyri roky. Avšak historický príbeh olympijských hier, ktorý siaha až do čias starovekého Grécka, nám môže ukázať, že moderná olympiáda je už na hony vzdialená od tej pôvodnej.

Play Now

Okrem štyroch základných zmyslov, vnímame a chápeme svet vďaka zraku a svetlu. Kvôli tomu, že svetlo je neustále všade okolo nás paradoxne zabúdame na to, aký temný bol svet v minulosti. Kedysi sme boli otrokmi východu a západu Slnka a iba nedávno naše životy zaplavilo umelé osvetlenie a naše noci sa stali jasnejšími. V dnešnom videu si spoločne s astrofotografom a popularizátorom astronómie, Tomášom Slovinským posvietime na históriu svetla a problematiku svetelného znečistenia. Pokúsime sa Vám ukázať, ako sa zo svetla stal nielen dobrý sluha, ale aj zlý pán.

Play Now

Povedal Vám niekedy lekár, že máte príliš veľa krvi? Pravdepodobne nie, však? Kedysi sa odtečením určitého množstva krvi liečilo takmer čokoľvek. Bolela Vás hlava alebo ste prišli o nohu? Po krátkom púšťaní krvi žilou, ste sa mali cítiť lepšie. Prečo si to ľudia mysleli a ako táto žalostná liečiteľská praktika fungovala, si povieme v dnešnom videu.

Play Now

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App